Çocuğum Yemek Yemiyor
  • UZM. DYT. ZEYNEP ÖZLEN   11.12.2018

Çocuğum Yemek Yemiyor

Gebelik, doğum, emzirme, ilk gülüş, ilk diş, ilk adım derken bir bakmışsınız bebeğiniz 1 yaşında. İlk 6 ay sadece anne sütüyle beslediğiniz 6.aydan sonra ise ek besinlerle tanıştırdığınız bebeğiniz sizinle beraber yemek masasında. Ancak gel gelelim ki masada yemeği reddeden, yemek seçen, kusan, tüküren, ağzındaki lokmayı çiğneyen bir türlü yutmayan ya da katı besinleri yiyemeyen bir çocuğunuz var.

Olumsuz yeme davranışlarının nedenleri çoğunlukla psikolojiktir. Beslenme, bu dönemde çocuk ve ailesindeki duygu alışverişini belirtmenin en iyi yoludur. Bazı çocuklar dikkat çekmek için sorun yaratırlar. Çocuğu yemek yemeye zorlamamak ve bir sonraki öğüne kadar bir şey yedirmeyerek bir sonraki öğün yemesini beklemek, sevmediği besinleri farklı pişirme yöntemiyle denemek ya da başka besinlerle karıştırarak tadını ve kokusu bastırmak, aralıklı periyotlarla çocuğun boyunu ve kilosunu ölçerek bu değişimlerin beslenmeyle olan ilişkisini ona anlatmak yapılması gereken doğru yaklaşımlardır.

Çocuğun iştahsızlığının ileri boyutta olduğu durumlarda ( 1 gün boyunca hiç bir şey yememek gibi) sindirim sisteminde bir problem ya da açlık-tokluk dengesini sağlayan hormonlardaki düzensizlik gibi fizyolojik nedenli olabileceğinden mutlaka uzman bir çocuk doktorundan yardım alınmalıdır.

 
 

Çocukların gereksinimlerini karşılayabilmeleri için ihtiyaçları olduğu besin gruplarından günlük almaları gereken miktarlar yaklaşık olarak şu şekildedir:

1-3 Yaş Çocukları

1-2 su bardağı süt
1 kase yoğurt
1 kibrit kutusu peynir
2 köfte kadar et, tavuk, balık, yumurta
4 dilim ekmek
1-2 porsiyon sebze
1-2 küçük boy meyve
4 tatlı kaşığı yağ
1-2 yemek kaşığı reçel, bal, pekmez

 

4-6 Yaş Çocukları

1-2 su bardağı süt
1 kase yoğurt
1 kibrit kutusu peynir
2 köfte kadar et, tavuk, balık, yumurta
4-6 dilim ekmek
1-2 porsiyon sebze
2 küçük boy meyve
4-6 tatlı kaşığı yağ
1-2 yemek kaşığı reçel, bal, pekmez

Sosyal Medya

E-Bülten Aboneliği