Unutkanlığımıza Çare Olacak Besinler
  • UZM. DYT. ZEYNEP ÖZLEN   11.12.2018

Unutkanlığımıza Çare Olacak Besinler

Hafıza kaybının yaşlılarda sık karşılaşılan bir durum olduğu bilinse de bilimsel araştırmalar yanlış beslenmenin hafızamızı olumsuz etkilediğini göstermektedir. Günlük yaşantımızda tanıdığımız kişilerin isimlerini hatırlayamamak, eşyalarımızı bir yerlerde unutmak gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Bu durumu beynimize iyi bakarak engel olmamız mümkün.

 

   blgo image

Yapılan çalışmalar haftada en az bir kez balık tüketiminin beyin fonksiyonlarını iyileştirdiğini göstermektedir. Bu ilişkinin omega-3 yağ asitleri, EPA VE DHA alımıyla ilişkili olduğu bildirilmiştir. Balık tüketilmediği durumlarda omega-3 takviyesi alınmalıdır. Omega-3 alırken içeriğinde EPA ve DHA olduğundan emin olunmalıdır, bitkisel kaynaklı omega-3 takviyeleri bu maddeleri içermemektedir.


blgo image

Beyni oksidatif strese karşı koruduğu ve hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir. Gün içinde bir ara öğününüzde 2 yemek kaşığı tüketimi hafızanızın güçlenmesinde etkili olacaktır.


blgo image

Yeşil çayda bulunan polifenollerden kateşinin nörokoruyucu etkisi olduğu bilinmekte bu yüzden yeşil çay beyin gelişimini arttırmaktadır. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketmek beyin için yararlı olacaktır.


blgo image

Yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içerdiğinden günde 2-3 adet tüketimi hafızanızın güçlenmesine yardımcı olacaktır ancak yağlı tohum olduğundan fazla tüketimi kilo artışına sebep olabilmektedir.


blgo image

Süt ve süt ürünleri zengin fosfor ve magnezyum içeriğiyle beyin fonksiyonlarını iyileştirmektedir. Ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmakla birlikte yapılan çalışmalarda doymuş yağların fazla tüketilmesinin yaşlı bireylerin beyin fonksiyonlarında bozukluk oluşma riskini arttırabileceği bildirilmiştir. Günde ortalama 2 su bardağı kadar süt, yoğurt, ayran veya kefir tüketilebilir.


blgo image

Yüksek oranda E ve C vitaminleri, Beta karoten ( A vitamini ), Folik asit (B9 vitamini) içermelerinden dolayı bu sebzeler beyin fonksiyonlarını iyileştirmektedir. Semizotu, ıspanak, brokoli, tere, roka, dereotu, maydanoz, pazı, kereviz sapları, kara lahana gibi sebzeleri çiğ ya da pişmiş olarak sofranızdan eksik etmemelisiniz.


blgo image

Yapılan çalışmalarla kahve tüketiminin hafızayı güçlendirdiği belirtilmektedir. Özellikle kafeinin Alzheimerdan koruyucu etkileri bulunmaktadır. Günde 1-2 fincan kahve tüketilmesi yararlı olacaktır.


blgo image

Zerdeçal beta-amiloid plakları yok eden böylelikle Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olan kurkumin adlı bir bileşik içerir. Bunun yanında zerdeçal beyin fonksiyonlarının iyileşmesi için gerekli olan kan akış hızını da arttıracaktır. Günde 1 tatlı kaşığı tüketilebilir. Ancak zerdeçal safra taşı ve safra yolları tıkanıklığı çekenler için uygun olmayabilir bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza danışın.


blgo image

D vitamininin tek doğal kaynağı güneş ışığıdır. Ülkemiz bu vitamin eksikliğinin en sık rastlandığı ülkelerden biridir. D vitamini ölçümü yaptırılmalı ve uzman kontrolünde vitamin desteği yapılmalıdır.

 

Hafızamızın güçlenmesinde besinlerin önemi kuşkusuz çok büyük olsa da tek başına yeterli olmayabilir. Beslenmemizin yanında düzenli 8 saat uyku ve gerekiyorsa melatonin takviyesi, günde 30-60 dakikalık egzersiz, derin düşünme teknikleri, yoga, meditasyon uygulamaları, düzenli kitap okuma alışkanlığı ve hafıza güçlendirici bulmacalar çözerek yapılan beyin egzersizleri yaşamımızda yer almalıdır.

 

Ancak 40 yaş üzerinde ve aile öyküsünde hafıza kaybı yaşamış olan bireyler kelime bulmada zorluk, unutkanlık, kişilik değişikliği, hesaplamada zorluklar, eşyaları kaybetme, soru veya cümlelerin tekrarı gibi şikayetlerinin sık olması durumunda mutlaka bir nöroloğa ve uygun beslenme programı için bir diyetisyene başvurmalıdır.


 

Sağlıkla kalın...

Sosyal Medya

E-Bülten Aboneliği